Novinky

18 krát za pitomce

Nedávno jsem se s Nikolou Spojeetovou Copywrajterkou (ne, takto se opravdu nejmenuje, ale patří do týmu Spojeeto) zamyslel nad nekošerovatými zažitými vzory v jazyce českém. Dle Nikolového žebříčku jsem pitomec. Necháte mne v něm samotného?

Tak tedy Nikolo, pojďte na to!

Je tolik knih, které dnes můžete číst. Ale nečtete. Je tolik příběhů kolem nás, o kterých můžete denně psát. Ale nepíšete. Je tolik věcí, o kterých bychom mohli více přemýšlet. Ale nechceme. Jak to dopadá?

Takhle:

1. Data

Pomnožný výraz pro PC data, ale i množné číslo pro datum v kalendáři. Prosím Vás, DATUMY opravdu neexistují. Neexistují. A jestli – tak jen v mysli těch, kteří nečtou, nepíšou a nechtějí přemýšlet. Kdo přemýšlí více, než je třeba, může použít tento paskvilek při odlišení významu dvou těchto stejných slov – Ve vašich datech se orientujte podle datumů. Ok. To by šlo. Jen takto. A jen někdy.

2. Podmiňovací způsob

Byli by jste – paskvil. Abyste zjistili, že BY JSTE je NEMOC, je třeba se nakazit. Je to vlastně jako s VLASTNĚ. Prostě já bych, ty bys, on by, my bychom, vy byste, oni by. JEDINĚ TAKTO. Jinak bychom byli pro smích. Fakt.

3. PLS

Kdo mi píše PLS místo PROSÍM, protože je to pro písemnou komunikaci rychlejší, tomu napíšu NE místo ANO ze stejného důvodu.

4. Mlátí tady dveřmama

Ano. Jako kdysi byli dveře máma a dveře táta. Kde je patriarchát, tam se mlátí dveřtata. Nerozumím. Ale prosím – výraz dveřmama přišel dveřmi, nechte ho jimi odejít!

5. Téma

Schéma. Jedině s dlouhým. Schematicky. Schématicky. Tematicky. Tématicky. Ano, jde obojí. Pravidlo, zapamaovat, hotovo.

6. Známý – slyšíš tam „n“?

Ne? Takže – známější. Rozumný – slyším tam „n“? Ano? Takže – rozumnější. A takhle vždy. Používejte správné tvary, možná nebudete hned známější, ale rozumnější ANO!

7. Viz NENÍ zkratka

Viz je od rozkazu slovesa vidím. Bez tečky. Prostě viz tabulka. Vidíš tabulku? Ne? To už je jiný problém.

8. Mně/mě

Tak jako ve škole – 2.-4. je mě. Bez koho čeho – beze mě. Vidí koho co – mě. 3. a 6. pád je mně. Dej to komu čemu – mně. O kom o čem – o mně. Tím se řiď a pojedeš líp!

9. Napni uši. Otevři oči.

Cítíš se jako podnikatel roku. Kancl, Jablko, italské boty. Zvedneš telefon, mluvíš dobře, spisovně, mile. A pak řekneš: Tak jsme domluveni, pošlete mi iniciály mejlem. Tak tohle nedopadlo, Kamaráde. Jestliže Ti ten na druhém konci pošle M.H. nebo A.J., tak Ti to možná dojde. Ty po něm chceš „NACIONÁLE“, tedy údaje. Ne PÍSMENKA! Aha!

10. Je to náš potencionální zákazník

Není. Je potenciální. Protože má potenciál. Ne potencionál. Tečka.

11. Permanentní

Pprotože permanence, z latiny tedy nepřetržitá činnost. Často tvoříme paskvil – pernamentní. Zaměňujeme z neznámých příčin en za em. Proč?

12. Aktuelní

Mám aktuelní pocit ze specielních slov užívaných intelektuelní sférou. Přejímáme ta slova z němčiny a děláme z nich monstra. Aktuální stav je, že máme k dispozici speciální slova a můžeme je tudíž zařadit do intelektuálního slovníku. No, ne?

13. Hysterie

Není odvozena od historie. Hysterka je trvdá holka. Vždycky. Jednou pro vždy.

14. Výjimka nemá s jímkou zbla společného

Tedy, alespoň morfologicky ne. Nic nejímáme, jen nás hrůza jímá, najdou-li se výjimky, které používají slovo vyjímka.

15. Jí jako té.

Jednoduché pravidlo při psaní zájmen – ukažte si! Zeptej se jí (té). Zřekl se jí (té). Dejte jí (té ženě) najíst. Vyvolal ji (tu) ženu. Počkej na ni (tu). Obsahuje-li ukazovací zájmeno dlouhou samohlásku, píšeme dlouhé jí či ní.

16. Hold je pocta.

Holt je povzdech. Vzdávám hold všem vtipným lidem. Není jich holt tolik.

17. Nepřidávejme tam, kde je to zbytečné

Na plný talíř se prostě víc nevejde – a je to tak správně. Nejideálnější nepotřebujeme, dostačující slovo je ideální. Nejoptimálnější je také hovadina. Optimální. To je nejvíc :-) Z logiky věci vyplývá, že co je optimální, nemusí procházet optimalizací.

18. Velké V píšeme, když adresně vykáme

Děkuji Vám (pane profesore), za Vaši přednášku. Malé v je při velkém množství :-) Děkujeme vám (vy všichni, kteří si toto čtete) za vaši pozornost.

 

Tak Vám tedy Nikolo pěkně děkuji za nejideálnějšího pitomce :-)