Novinky

Cestování mezi Prahou a Blavou

Za poslední skoro rok jsem najezdil a nelétal mezi Prahou a Bratislavou přes 15.000 kilometrů. Kilometry daly hromadu zkušeností, starostí, radostí a postřehů. No, do hrobu si je nevezmu, že jo?

Mezi Prahou a Bratislavou se dá cestovat autem, letadlem, vlakem. Kolo a další pitomosti jsem raději vynechal.

Letadlo, respektive letenka do něj, se dá koupit za nekřesťanský peníz od 1.800 – 3.600CZK za letenku. Na trase léta jen ČSA a ti umí pěkně potrápit s cenou pokud letíte na poslední chvíli.

marian-letadloDobré spoje jsou ráno, kdy je letadlo prakticky prázdné. To letadlo je typ ATR-42 nebo ATR-72, tedy s vrtulí. Jsou obě fakt malé.

Velmi úsměvná je business class, která zvedá cenu letenky o 100 – 150%. Respektive úsměv vyprchal v okamžiku kdy jsem zjistil, že sedím stále ve stejném letadle, na stejném sedadle jako nebusiness class, jen v poslední řadě sedadel. Místo na sezení je zcela shodné jako u economy class. Vlastně ne, v business class obdržíte sendvič a pití. Sendvič za 2000CZK :-))

Economy class je již bez občerstvení. V ceně je jen ledabilý úsměv letušky.

Sednout si u vrtulového letadla do řady sedadel u vrtule je fakt pitomost.

Proč mám pod sedadlem nafukovací plovací vestu jsem prostě nepochopil. Takový padák…ten by se hodil více, ale s tím zase neumím skákat, takže bych se asi opravdu rozplácl o zem.

Na letišti v Bratislavě postávají u východu černé taxíky – Mercedes, BMW a jiné pěkné káry. Do centra Vás vezmou za 35€. Mrkněte raději na Easy Taxi, které Vás povozí na 1 adresu kdekoli v Bratislavě za 5€. Na letiště Vás vezmou za 8€ odkudkoli. Jezdíce sice Dacií nebo jiným takovým autem, ale 30€ rozdíl se dá raději projíst.

Z centra Bratislavy na letiště to trvá cca 20 – 25 minut. Když s tímto časem budete počítat v páteční odpolední špičce, čas se zdvojnásobí a uletí Vám letadlo.

Hlavní železniční stanice je taková…no…jiná.

1 třída ve vlacích ČD je vcelku ucházející. Jídlo stojí za prd, ale je tam relativní klid. Je tam Wi-Fi. Obvykle nefunguje.

Na trase se dá vlakem jet v 1. třídě za 40€.

Praha – Bratislava autem 4 hodiny, vlakem 4 hodiny, letadlem 50 minut.

Pokud pojedete autem a prorazíte na 170km D1 kolo v noci bude cesta trvat cca 8 – 10 hodin. Nonstop pneuservis v Brně prostě není.

Na Slovensku mají elektronické dálniční známky, což je celkem fajn. Nezaflákáte si okno týdenními nálepkami.

Pokud se vám rozbije auto, raději volejte jako první svou asistenční službu, pokud ji máte. Budete-li vše řešit na vlastní pěst jako první, asistenční služba neproplatí ani floka. Už si na to dám pozor. Odejitá elektronika ve dvou tunovém autě ve druhém podzemním podlaží nákupního centra je prostě průser. Jediné odtahové auto v Bratislavě, které do garáží vjede, je fakt daleko. Z oběda za 30€ se stal dvoudenní pobyt za 600€.

Co stojí za návštěvu je centrum Bratislavy – Urban House, jakákoli restaurace poblíž centra a nákupního centra Eurovena u Dunaje.

Jo, a metro v Bratislavě fakt není.