Novinky

Jsem ohromným bídákem…

Dnes jsem v souvislosti s přípravou prezentace pro svého kamaráda a kolegu doznal zásadního zjištění. Jsem ohromným bídákem na poli publikace svého blogu. Ono těch několik příspěvků, jejich počet v rámci dvou let je opravdu usměvný. Neustále plácat o úspěchu? Zjistil jsem, že část návštěvníků takové téma odradí a naštve, jinou část zase motivuje. Nedávno jsem obdržel zajímavý tweet od Vojty Houdka, myslím, že v návaznosti na příspěvek o Spojených bodech:

wow. Děkuji, opravdu mě motivujete a troufám si říct že jste mi změnil život. Přeji vše nejlepší v novém roce :)

Když jsem si tweet četl, ohromně jsem přemýšlel…nejen, že mne to upřímně dojalo, ale zejména utvrdilo v názoru na to co dělám. Své práci a podnikání jsem obětoval prakticky vše, neskutečný objem času, sebezapření, psychické i fyzické vyčerpání a i vcelku zajímavou finanční sumu. Dělám-li to tak, že mohu nepřímo, byť jednoho jedinného člověka, se kterým jsem se nikdy nesetkal, motivovat ke změně jeho života k lepšímu, tak mi to dává setsakramenstky smysl.

Setkal jsem se s hromadou závisti, pomluv, které jsem však s nadhledem usadil na bezvýznamnou pozici…ono to totiž jinak nejde. Je to přirozený vývoj situace. V určitém bodě takové bláboly jednoduše nestíhají, jsem rychlejší a vzdaluji se jim. Ale i pokud bych to neudělal, tak těchto pár slov dokáže rozstřelit ohromný kus lidské blbosti, který je na pomyslné druhé misce vah. Ono být líný je vždy jednodušší než něco udělat…byť udělat blbě.

Jenže kázat? Ne, nejsem kazatel a nebudu jím…to je o ohromné manipulaci se svobodou mysli. Průvodce? Dost možná, že ano. Průvodce, který sdílí a nechává tím prostor pro vlastní kroky. Nepadnu-li nikdy do bláta sám, nepoznám, jak takový sajrajt chutná. A to samé platí o druhé variantě. Přečetl jsem skoro dvě desítky knih a dvakrát tolik nejrůznějších webů na téma rozvoje sebe sama a podnikání, ale nic mne neposunulo dále tak, jako vlastní zkušenost. Zejména ta špatná zkušenost je kvalitním studijním materiálem. Přijmutí této skutečnosti mi až neuvěřitelně pomohlo. Chápal jsem věci najednou z druhého úhlu. Jak prosté, že?

Pustím se tedy do svého průvodcovství…přímo i nepřímo. Skrze tento osiřelý blog, skrze svého Průvodce úspěšným portfoliem, skrze mentorování chlapce ze sedmé třídy základní školy, který chce být za každou cenu webdesignerem. Vypadá to, že je více zapálený pro věc než já…ve dvanácti letech je to obdivuhodné a velmi potenciální z dlouhodobého hlediska. Pro mne i pro něj samotného. Pokud totiž něco chci a jsem ochotný obětovat vše, vyjde to…na poprvé možná ne, na podruhé také ne, na po sedmé také ne, ale na po desáté ano. A ta hromada zkušeností z předchozí padanců je k nezaplacení.