Novinky

Minimalismus a já

Není tomu tak dávno, co jsme se já a minimalismus potkali. Naše setkání bylo natolik zásadní, ze se z něj stává vcelku pevný svazek, jehož základní myšlenka mnou prorůstá jako zhoubná choroba. Oč tedy jde…

Mnozí z Vás možná tuší, co je tím minimalismem vlastně myšleno. Ano, je to určitý umělecký směr, který se objevil v druhé polovině minulého století a to napříč mnoha oblastmi umění. Ovšem minimalismus nemusí být notně a vpravdě ani není vnímám pouze v umění či jako umělecký směr. Zcela oprávněně se vžil do běžného života, stal se z něj životní styl, tedy pokud mu to dovolíte. Chce to značnou dávku odvahy a touhy po změně. Po změně po novém, zcela odlišném.

Minimalismus však přesně netvrdí to či ono, ale pouze nahrává základní myšlenku. Každé naše uchopení je zcela individuální, což nám umožní ohnout si minimalismus dle potřeby. Základní takovou myšlenkou je odstranění všeho nepotřebného, všeho co je jednoduše navíc a nemá význam a ruku v ruce tím dá vyniknout naopak důležitým aspektům či vlastnostem. Vzhledem k tomu, že tato filozofie je natolik zásadní, není minimalismus masovou záležitostí. Ono to chce prostě a jednoduše změnu a přirozeně většina z nás má z každé větší změny strach, strach z neznámého, nového. Přijdou na řadu pochybnosti a výmluvy proč ne atp. No, tolik bylo asi teorie, pojďme se raději podívat proč já a minimalismus a proč si tak dobře rozumíme.

Zřejmě proto, že mi jednoduché věci dávají smysl. A to jak na úrovni smýšlení tak na úrovni fyzického světa. Můžeme jej uchopit tak či onak, pro mne se z toho stala životní vášeň a způsob jak přistupovat ke svému životu a jak ho nejlépe prožít.

Úroveň duchovní – znamená to pro mne zabývat se jen a pouze věcmi, které mi dávají smysl a jsou důležité. V průběhu času jsem dezertoval od mnoha přátel a dalších osob v mém okolí. Zbabělec, uprchlík, podivín? Možná z jednoho úhlu pohledu ano, ale z mého úhlu pohledu se nechci zabývat věcmi, které jsou nepodstatné a jen mi zatěžují hlavu či mne trápí. Někteří z nás, a to vnímám ve svém okolí, se dokáží zcela zničit malichernostmi, které jim ani nepřísluší. A když se nad tím zamyšlím hlouběji, je to problém většiny společnosti, proto taková celospolečenská nálada. Vždy se nabízí nějaké řešení,  ikdyž se to na první pohled nemusí zdát a problém je od toho, aby se vyřešil, aby nás mohl posunout dále. Jednou jsem zachytil zajímavý citát, ale netuším už kde. „Buď budeš mít výmluvy, nebo peníze, ale nikdy ne obojí najednou“. Dává Vám to smysl? Mne tedy ano a asi nemá význam jít více do hloubky, to snad až v nějakém z budoucích příspěvků. Zpět k minimalismu. Tedy zabývám se pouze věcmi, které považuji za primární a důležité. Neřeším hlouposti typu, že je někdo takový či makový, že mne někdo pomluví, že já nevím co ještě. Takové podněty ani neregistruji a pokud ano, hned je vypouštím. Méně je v tomto případě opravdu více a pokud k tomu přiřadíme přímost, tzn. nechodit kolem horké kaše a raději jednat, pracovat či konkrétně přemýšlet přichází zajímavé výsledky. Moje mysl se protřídila, urovnala a věřte, že je mi mnohem lépe. Zásadní je zbavit se stresu a pokud Vás do stresu přivádí lidé kolem Vás či nějaké situace, kupříkladu v práci či v rodině, snažte se je co nejvíce eliminovat. Ono, upřímně, ruku na srdce, taková změna, pokud o ni opravdu stojíte není záležitostí jednoho dne.

To je minimalismus z mého pohledu co se týče úrovně mentální, či pokud chcete duchovní. Snad mne chápete v tom správném kontextu…

 

nahled2-1024x320

Úroveň fyzická – velmi jsem se ve své minulosti obklopoval nesmyslným množstvím materiálních požitků, rozumějte krámů, ktere jsou jednoduše k ničemu. Jen se na ně práší a ve výsledku překáží na každém kroku. Jedna polička támhle, druhá tam, mezi tím vším další krámy. Došel jsem k závěru, pokud vezmeme kupříkladu takove bydlení, že méně je opravdu ku prospěchu věci. Nepotřebuji haldu nábytku, Raději se ho jednoduše zbavím a vzniklý prostor nechám vyniknout. Vnímám, že potřebuji vzdušnost a mnoho přirozeného světla. A toho v přeplněném kamrlíku nedosáhnete, řekl bych. Ono přistupovat minimalisticky k fyzickému světu s sebou přináší mnoho dalších výhod. Nejen, že Vás neobklopují zbytečnosti, ale též můžete ušetřit na údržbě Vašeho majetku. Někdo z Vás může mít v rodině dvě, tři a i více aut, ale to máme několikrát násobené povinné pojištění, servisní prohlídky, provozní kapaliny a ja nevím co ještě. Někdo má desatero náramkových hodinek, proč ne, ja jsem je též míval, abych nakonec zjistil, že je fajn prodat je za nějakou kačku a raději se řídit dle hodin na telefonu, který mám tak jako tak neustále kvůli své práci u sebe.

Byl jsem běžným konzumentem komerčního obsahu, hladinu štěstí určovala míra utracených peněz a množství „ceností“. Je to ohromný nesmysl. To, že budu vlastnit luxusní krámy neznamená, že budu šťastný nebo či se cítit naplněn. Takové očekávání je jen projevem nedostatečného uvědomění si podstaty pravého smyslu bohatství. A to nemluvím o těch, kteří si hladinu štěstí či pocit bezpečí zajišťují prostřednictvím nejrůznějších půjček. Mne samotnému nejde o to kupovat to či ono, ano rád si dopřeji kvalitni produkt, ale ne protože jej chci, ale proto, že jej kupříkladu potřebuji k práci. Jednoduše musí mi to dávat smysl a investice do kvalitního produktu se vždy vyplatí.

Dobře, to by byla trocha mé teorie a praxe zároveň, ale ještě se podíváme na to jak se minimalismus odrazil v mé práci web designéra. Zpočátku jsem se domníval, ze stihnu hromadu práce za minimalní jednotku času. No, jak jsem byl bláhový tak se mi to celé vymstilo. Dostal jsem se do spirály, ve které jsem přijímal nové klienty ačkoli jsme neměl obsloužené ty předešlé. Z dnešního pohledu se jednalo o ukázkový pokus pracovní sebevraždy. Tohle jednoduše nefunguje, ale minimalistické pojetí organizace času mi velmi pomohlo.

GTD je jedněmi odsuzovaná druhými zbožňovaná metoda organizace času a prakticky celého života, jenže když jsem metoru poznal blíže, zjistil jsem, že je to vcelku náročné. Aby to fungovalo měli by jste se naučit a podřídit určitým návykům, což nemusí a ani není zprvu nijak příjemné. GTD dle mého svou rozsáhlostí a propracovaností odpovídá potřebám produktového manažera či človeka, který pracuje na několika projektech zároveň a je nutné každý z nich rozpracovat do několika úrovní úkolů. To ale není nic pro mne, naštěstí existuje Babautovo ZTD. Je to takové minimalistické GTD a to mi přesně vyhovuje. „Pouze“ desatero návyků, jednoduchá pravidla a vše frčí jak má. ZTD se budu věnovat někdy později, protože vydá na více informací, plánuji dokonce malý seriál o celé metodě. V okamžiku, kdy jsem tuto metodu zkombinoval s pracovními povinnostmi začalo se mi mnohem lépe dýchat.

mariankadlec-1024x581

 

No a na konec web design a minimalismus. Než jsem k minimalismu v této oblasti dospěl tíhl jsem k skeumorfismu, tedy domníval jsem se, že ztvarnění realných materiálů či povrchů do weboveho prostředí je jednoduše vrcholem designu. Já blbec, ukázkovým případem budiž moje původní osobní prezentace. Web tvářící se jako kožený diář s papírovým blokem. Vycítil jsem, ze mi to přestává sedět, že to nejsem já. Při hledání nového směru jsem si uvědomil sílu minimalusmu, který jsem v té době již aplikoval do svého života. Stačilo se jen inspirovat a vyslechnout si Radkův názor. Radek mne vždy dokáže popostrčit tam kam potřebuji, za to mu patří velké díky. Kůže a papírový blok tedy musely ze scény, rozpracoval jsem něco zcela odlišného, moře bílé plochy, minimum prvků, tenké linie, jasný font…najednou bylo přede mnou cosi nového a já cítil, že tato cesta mne dokáže naplnit. Nebylo to jenoduché, musel jsem se odprostit od mnoha zlozvyků jakými jsou kupříkladu vrzené či vnitrní stíny snad na všech prvcích na jedné straně prezentace, kopa barev a jejich odstínů v rámci určité sekce a samostatnou kapitolou je imitace nejrůznějších materialů. Že půjdu asi správným směrem jsem se ujistil v době, kdy Apple představil koncept nového iOS7, to je přesně ten proces, kterým jsem procházel já a když se k němu uchýlí největší hráč na trhu designu s informačními technologiemi, tak to asi význam má.

Jak dnes pojímam minimalismus do web designu můžete shlédnout na mém portfoliu i na tomto blogu. Snažím se odstranit nepodstatné, využít minima prvků a barev a to jen proto, aby vynikly duležité prezentované aspekty. Zkuste si otevřít google.cz ci apple.com…chápete? Nemalou část mé práce tvoří samostatná tvorba vektorových ilustrací pro fotobanky, o kterých si povíme někdy příště. I zde jsem uplatnil silu minimalismu a stále se nestačím divit jak dokázal zamíchat s prodejem, který se navýšil přibližně o dvě desítky procent. Jak vypadá ilustrace, kterou jsem vytvořil zhruba před rokem a druhá, kterou lízla myšlenka minimalismu můžete shlédnout na následujícím obrázku.

minimalismus

 

Tak co, dává to smysl? Mne rozhodně ano! Skrze minimalistické pojetí celého života jsem dospěl k fázi, kdy se mi mnohem lépe dýchá a pracuje. Vše to vedlo k zjednodušení a zpříjemnění si celého bytí. Nepodstatné muselo pryč, nebylo to mnohdy lehké, ale musel jsem si uvědomit, ze to dělám zejména pro sebe a svou rodinu. Nevidím smysl v trpění či trápení, i když mám také své bolesti.

Kam tedy lze minimalismus aplikovat? Všude! Opravdu! Minimalizovat lze vnímání, mysl, bydlení, společenský život, hudební knihovnu, sbírky, ošacení, stravu, data, informace, knihy, práci, zájmové činnosti atp. Je jen na Vás zda využijete síly minimalismu, za sebe říkám, ze to stoji opravdu za to.