Novinky

9 vlastností, které mi pomáhají v náročném životě

Opět jsem zapojil Nikolu Spojeetovou Copywrajterku a hovořil s ní na téma vlastností, které mi pomáhají v náročném pracovním a osobním životě. Žiji život, který je plný povinností, starostí, radostí a odpovědnosti. Nežije se lehce, ale nevyměnil bych jej.

Nikola popsala vlastnosti, které mi na této cestě definují mantinely a cestu k úspěchu.

Nebojím se změny

Už se změnám nevyhýbám. Ne že bych jim šel naproti, ale když se ocitneme tváří v tvář – neuhnu. Změny mě dělají flexibilnějšího, ostražitějšího a výkonnějšího. Odbouráním strachu jsem nabyl mnohem výraznějších rysů – například tolik potřebné adaptabilnosti na aktuální situace.

Nelituji se

Ne. Už vážně ne. Dalo mi to sice zabrat, ale naučil jsme se, že sebelítost mě dál neposune. Jsem člověk zodpovědný za vše, co udělám, za vše, co řeknu – a je mi tak dobře. Uvědomil jsem si sebe sama, a přestal se obklopovat psuedopřáteli plačícími nad osudem – mým i jejich. Je důležité pochopit, že život není jednoduchý – a taky to, že jednoduché věci v životě nestojí za to.

Můj život je můj

Nedovoluji ostatním, aby manévrovali kormidlem na mojí lodi. Respektuji směr, který nabírají jejich plachetnice, ale tu svou zvládám sám – jsem to já, kdo má kontrolu nad tím, jestli bude mělčina bezpečná. Vím, že větru neporučím, ale můžu se naučit zvládat jeho rozmary.

Jsou věci, které nemusím pochopit

Vnitřně rovnovážní lidé nenadávají na dopravní zácpu, nevyšilují kvůli ztraceným hodinkám a nestřílí číšníka za spletené jídlo. Tedy, ne pokaždé :-) Ovlivnit můžeme jen jedinou věc – přístup k neovlivnitelným věcem.

Riskuji

Promýšlím své kroky, ale nedumám nad každým z nich hodiny. Zvažuji risk, ale nebojím se ho udělat, když cítím, že Teď Ano. Nemá smysl čekat na ty nejlepší podmínky – dokud nepoznáme všechny možnosti, nemůžeme je vyhodnotit ani jako správné, ani jako špatné. Možná to nebude Moje příležitost, ale nebude to Moje promarněná příležitost – to je pro mě důležitější.

Na minulosti nelpím

Co bylo, bylo. Neoslavuji vítězství jednoho dne celý život. A nebrečím nad prohrou i po probuzení do nových možností. Nefantazíruji, snažím se znovu uspět. Žiju v přítomnosti – protože to je jediné místo, kdy JSEM.

Nezávidím ostatním

Ano, jde to – přát druhému štěstí a úspěch. Jde to, věříte-li na zákon akce a reakce. Necítím se poraženě, necítím se jako Ten, co neuspěl, když má někdo jiný výhru v kapse. Já tam mám sílu překonat tu chvíli, poučit se z chyb a začít znovu trénovat. No schválně, až nade mnou vyhrajete, zajdeme na drink :-)

Bývám sám

Bývám sám, protože chci. Odlišuji samotu a osamocení. Jsem rád sám, ale nejsem osamocen. Klid a vlastní já, to jsou ti nejsilnější partneři. Moje myšlenky mají prostor, aby plynuly. A já tu, kterou chci, zachytím. Nejsem na nikom závislý – moje štěstí nezávisí na štěstí druhých. Ano, posiluje ho, ale není součástí mojí lodi. Je důležité si to uvědomit před každou velkou cestou.

Svět mi nic nedluží

Nedává mi žádné jistoty. Nenarodil jsem se proto, aby se o mě někdo postaral. Možná pár let po prvním nádechu, ne do toho posledního. Mám-li možnost něco dokázat, chci ji využít, jak nejlépe to jde.