Novinky

Vliv pracovního prostředí

Po delším čase jsem dospěl k zásadnímu názoru. Nejen, že nás ovlivňují lidé, se kterými se stýkáme, přátelíme či bydlíme, ale též nás velmi zásadně ovlivní prostředí, ve kterém žijeme či trávíme delší dobu. Tehdy jsem takovým věcem nepřikládál důležitost a navíc si občas zaťukal na čelo, pokud se mi někdo pokusil vštěpit takovou myšlenku. No jo, jenže jsem se mýlil, setsakramentsky mýlil.

Dříve, před léty jsem žil v domění, že krásné prostředí je to, kde je mnoho věcí, které Vám usnadní život. Kupříkladu obývák…sedací soupravy, konferenční stolek, jedna polička, druhá skříňka, támhle odkládací prostor, tady, abych nemusel vstávat to či ono. Nějak moc věcí, nemyslíte? Dnešním pohledem vidím ve své minulosti, místnost přeplácanou k prasknutí. Prostě všude něco, aby… Co mi stačí dnes? Sedací souprava a stolek s televizí, kterou ani nezapínám, protože mi to nedává smysl. Vzdušnost, jednoduchost, střídmost. Tohle se prostě zákonitě odrazilo v mém myšlení. Byla to dlouhá cesta, hodně jsme toho s manželkou vyzkoušeli a nakonec zjistili, že jednoduchost a prostornost je to co nám dvěma dává smysl. Zen a feng shui, a když je pustíte do svého života zažijete zásadní změru rozměru Vaší energie a vnímání. Vždycky jsem se dušoval, že myslím jinak, ovšem dokud jsem se nestřetl s těmi pravými lidmi a nepřerovnal si smýšlení nebylo tomu tak.

Dnes, když pracuji dodržuji pravidelný rituál, ranní sprcha a úklid pracovny. Jsem opravdu puntičkář co se čistoty týče, proto otírám svůj pracovní stůl a vše nedůležité odklízím. Během dne, při své práci mám na očích jen Maca, čistý a prostorný bílý stůl, blok a telefon. Objevil jsem sílu minimalismu, který se snažím vtisknout do své práce, ale aby tomu tak mohlo být, musel jsem jej pustit nejprve do svého života a mysli. Jeden z mých kolegů, který mne velmi inspiroval, nebudu Radka jmenovat, on mi promine a jistě pochopí, mi jednou řekl, že má na stole kávovar, támhle něco, vedlo toho tohle a několik dalších věcí. Je to čistě jeho věc a já vím, že mu to tak vyhovuje, ale já bych v takovém prostědí nemohl fungovat. Neustále by mne něco rušilo, nemohl bych se pořádně soustředit. Necítím se dobře v temných a stísněných prostách, proto je má pracovna prázdná, pouze stolek a jedna skříňka, která je při práci z dohledu. A tohle funguje, pokud mám tvořit něco vzdušného, čistého a minimalistického je na místě se něcím takovým obklopit. Neustále jsem něco předělával, stěhoval nábytek, abych zjisti, že nejideálnější je to vše vyhodit. Pak už nemáte potřebu něco měnit, protože vlastně není co. Vliv pracovního prostředí je opravdu nesporný, má zásadní vliv na naši pracovní výkonnost, nasazení i smýšlení. Potřebujete-li zásadní změnu, vyzkoušejte něco obdobného jako já. Měl jsem to štěstí, že si mne to nalezlo samo, ale dnes to hodnotím jako nejzásadnější přínos do mého pracovního i osobního života.